Kaski motocyklowe szczękowe

W każdej niemal gazecie codziennej można przeczytać o wypadkach z udziałem motocyklisty. Są to bardzo wstrząsające informacje, ponieważ motocyklista w starciu z samochodem praktycznie nie ma szans wyjścia z wypadku cało.

Doraźny środek ochronny

Większość pojazdów jest wyposażona w środki ochronne dla przewożonych nimi pasażerów – w samochodach są to zazwyczaj pasy bezpieczeństwa oraz poduszki powietrzne, w nowszych modelach autokarów również przy siedzeniach zamocowano pasy, natomiast jedyną ochroną motocyklisty jest kask.

 

Kask to zazwyczaj ochrona jednorazowa – jeżeli podczas wypadku, pomimo że kierowca nie zostanie poszkodowany kask ulegnie uszkodzeniu, nie nadaje się już do ponownego użycia – trzeba spisać go na straty.

Rozróżniamy kilka rodzajów kasków motocyklowych:

– kask motocyklowy szczękowy,

– kaski crossowe,

– kask integralny,

– w stylu vintage – czyli typu weteran,

– kask otwarty.

 

Kask szczękowy

 

Najczęściej wybieranymi kaskami są modele pod nazwą kaski szczękowe. Są to bardzo praktyczne kaski, część szczękowa jest podnoszona do góry co ułatwia założenie produktu na głowę. Są one o wiele praktyczniejsze od innych modeli ponieważ pozwalają na swobodne wykonanie czynności w obrębie twarzy – na przykład: w takich kaskach można jeść, a także pić, bez potrzeby ściągania całego kasku z głowy. Są również nieco cięższe – specjalnie skonstruowana skorupa posiada wzmocnienia chroniące głowę i twarz motocyklisty.

 

Kaski szczękowe charakteryzują się szczególnie miękką wyściółką wnętrza, są łatwe do czyszczenia wewnątrz i na zewnątrz, a skorupa, wykonana w tworzywa wysokiej jakości, jest odporna na zarysowania.

 

Dobierając kask należy przede wszystkim sprawdzić czy posiada on wszystkie potrzebne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, jak również należy zakupić taki, który idealnie będzie przylegał do głowy.